سیمان

راه سریع خشک شدن سیمان

راه سریع خشک شدن سیمان

از نظر پیمانکاران و مهندسان زمان خشک شدن سیمان از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا این زمان است که باعث می‌شود افراد بدانند که بقیه اقدامات را باید چه زمانی انجام دهند. سریع خشک شدن سیمان به موارد مختلفی بستگی دارد و برای سریع خشک کردن این محصول می توان از راه های مختلفی استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم به راه های سریع خشک شدن سیمان بپردازیم و هر یک از این راه ها را مورد بررسی قرار دهیم.

10 فاکتور که باعث خشک شدن سریع سیمان می شود؟

نوع سیمان

سیمان پرتلند یکی از انواع سیمان های موجود در بازار است که زمانی که تیپ ها و نوع های مختلف آن را مشاهده می کنیم، متوجه تفاوت در زمان خشک شدن آنها می شویم. اگر از سیمان زودگیر استفاده کنید، مسلماً این محصول طی مدت زمان کمتری می خشکد.

ترکیبات سیمان

اگر در سیمان از میزان سه کلسیم سولفات کمتری استفاده شده باشد، این محصول سریع خشک می شود و دیگر برای خشک کردن آن نیازی به انجام کارهای مختلف نیست. سه کلسیم آلومینات یکی دیگر از مواد به کار رفته در سیمان است که اگر میزان آن کم باشد، سیمان خیلی سریع می خشکد.

میزان سنگ گچ به کار رفته در سیمان

سنگ گچ با هیدراته کردن ۳ کلسیم آلومینات روند خشک شدن سیمان را کند می کند. زمانی که از سنگ گچ در سیمان استفاده می شود این محصول به عنوان یک عامل بازدارنده روند خشک شدن سیمان را به تعویق می اندازد. هرچه میزان استفاده از این ماده اولیه در سیمان کمتر باشد، سیمان سریع تر می خشکد و خشک شدن آن تسریع می شود.

اندازه ذرات به کار رفته در سیمان

سیمان ممکن است دارای ذرات خیلی ریز و یا ذرات درشت باشد. کارخانه های تولیدی سیمان اگر بخواهند سیمان زودگیر باشد و خیلی سریع سفت شود، باید سیمان را به حالت پودری و ریزترین حالت ممکن خود در بیاورند.

سیمان هایی که دارای اندازه درشت هستند، خیلی دیر سفت می شوند و روند سفت شدن آنها کند است. دلیل اصلی این موضوع این است که سیمان نمی تواند به راحتی در معرض ذرات هوا قرار بگیرد و با آنها واکنش نشان دهد، به همین دلیل دیرتر می خشکد.

عوامل موثر در خشک شدن سریع سیمان

دمای محیط عمل آوری

یکی از مواردی که می‌تواند روی خشک شدن سریع سیمان تاثیر بگذارد دمای محیطی است که این محصول در آن مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که دمای هوای محلی که این محصول در آن استفاده می شود گرم باشد، عمل آوری سیمان خیلی سریع انجام می شود. اگر سیمان در مکانهای سرد مانند مکانهایی که دمای هوای آنها صفر درجه سانتیگراد است مورد استفاده قرار بگیرد، به راحتی امکان خشک شدن آن وجود نخواهد داشت و حتی بعد از خشک شدن این محصول امکان ترک خوردن و خراب شدن سازه وجود دارد.

رطوبت محیط عمل آوری

طبق مطالعات انجام شده در مکان هایی که رطوبت در آنجا بیشتر است، سیمان سریعتر می خشکد. در این گونه محیط ها ذرات به‌راحتی در معرض هوای مستقیم قرار می‌گیرند و به همین دلیل سرعت خشک شدن آنها افزایش چشمگیری پیدا می کند. در مکان های کویری که میزان رطوبت هوا در آنها کم است، سیمان خیلی دیر می خشکد.

افزودن عوامل شتاب دهنده

برخی از عواملی که در سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرند با نام عوامل شتاب دهنده شناخته می شوند. افزودن مقداری CaC12، Na2S04 در هنگام مخلوط کردن سیمان می‌تواند روند خشک شدن آن را تسریع کند.

استفاده از میزان آب مناسب

برخی از افراد در هنگام عمل آوری سیمان میزان زیادی آب داخل مخلوط خود می ریزند. استفاده از این روش باعث می‌شود هم برای خشک شدن سیمان و هم برای تبخیر آب های روی سیمان به زمان زیادی نیاز باشد. اگر در هنگام عمل آوری سیمان از میزان آب مناسب و کمی استفاده شود، روند خشک شدن سیمان تسریع می‌شود.

استفاده از سیستم HAVC

اگر بعد از ریختن سیمان محیط محصور شود و از سیستم HAVC استفاده کردن خشک شدن سیمان روند سریعتری خواهد داشت.‌ این سیستم به شما کمک می کند رطوبت و آب اضافه را از سیمان بیرون بکشید و خشک شدن را تا حدود زیادی تسریع می نماید.

میزان ماله کشیدن روی سیمان

زمانی که روی سطح سیمان بیش از اندازه ماله کشیده شود، تمامی روزنه های روی سیمان مسدود خواهند شد و دیگر هوا وارد سیمان نمی شود. این موضوع می‌تواند روند خشک شدن سیمان را کند کند.

مدت زمان خشک شدن سیمان سیاه

مدت زمان خشک شدن سیمان سیاه به عوامل مختلفی مانند نوع سیمان، شرایط هوا و محیط، ضخامت لایه سیمان و میزان رطوبت مواد محیطی بستگی دارد اما به طور کلی، می توان گفت که زمان خشک شدن سیمان سیاه حدود 24 تا 48 ساعت است.
بهتر است برای اطمینان از خشک شدن کامل سیمان، حداقل 7 روز به آن زمان دهید. همچنین در مواردی که ضخامت لایه سیمان بیشتر از 5 سانتیمتر باشد، مدت زمان خشک شدن آن بیشتر خواهد بود و باید تا حداقل 28 روز منتظر بمانید تا سیمان به طور کامل خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *