سیمان

پیش بینی قیمت سیمان 1402

پیش بینی قیمت سیمان 1402

قیمت سیمان در سال 1402 افزایش می یابد یا کاهش؟

وقتی صحبت از پیش بینی قیمت ها میشود باید این را بدانیم که همه چیز احتمالی هست! پس این را در نظر بگیرید که این مقاله یک پیش بینی است نه یک پیشگویی! در این مقاله اول تک تک احتمالات رشد یا کاهش قیمت را بررسی میکنیم و در انتها نتیجه گیری خواهیم داشت. اگر دنبال نتیجه گیری کلی هستید به پایان مقاله مراجعه کنید.

اول از همه مشخص کنیم که قیمت سیمان به چه چیز هایی بستگی دارد؟

قیمت سیمان به عواملی متعدد زیادی بستگی دارد. تعدادی از این عوامل را در زیر بررسی میکنیم

  1. سهمیه بندی کارخانجات
  2. میزان رقابت در بورس کالا
  3. قیمت مازوت و یا سوخت کارخانجات سیمان
  4. تعرفه ی برق برای کارخانجات سیمان
  5. تورم سالیانه کشور
  6. نرخ ارز
  7. حقوق اداره کار
  8. هزینه ی حمل و نقل

سهمیه بندی کارخانجات سیمان

هر سال در بازه های زمانی متفاوت عرضه سیمان کارخانجات سهمیه بندی میشود. سهمیه بندی سیمان در کارخانجات به عوامل زیادی مثل سهمیه بندی گاز و مازوت آنها بستگی دارد. وقتی سیمان سهمیه بندی شود قاعدتا عرضه ی آن در بازار محدود و کم میشود و بر اساس قانون عرضه تقاضا قیمت آن افزایش میابد.

قیمت سیمان را شما در تمام روز های سال میتوانید از صفحه ی قیمت روز سیمان مطلع شوید

میزان رقابت در بورس کالای سیمان

از تابستان 1400 فروش سیمان جهت منصفانه تر شدن و رقابت پذیری بیشتر در قیمت گذاری ( حذف قیمت گذاری دستوری و رانتی) دیگر به صورت فروش مستقیم توسط کارخانجات عرضه نگردید و به جای آن در بورس کالا عرضه شد. مکانیزم بورس کالا مزایده محور هست. به این صورت که میزان تناژ هفتگی سیمان مشخص میشود و پس از آن خریداران قیمت های پیشنهادی خود را اردرگذاری(سفارش گذاری) میکنند. {توجه داشته باشید این قیمت ، مساوی یا بالاتر از قیمت پایه ای هست که کارخانه مشخص میکند.

در ابتدا که سیمان در بورس عرضه شد تعداد افراد کمی قادر بودند سیمان را خریداری کنند. به دلیل قوانین و نداشتن کد بورسی و … اما رفته رفته این افراد زیاد شدند و الان بستری کاملا رقابت پذیر در بورس کالا ایجاد شده است. تجربه ثابت کرده وقتی خریداران (تقاضا کننده ها) افزایش یابند ، میتوان انتظار رشد قیمت را داشت.

قیمت سوخت کارخانجات سیمان

در پاییز 1401 به دلیل آلودگی هوا و افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها قیمت سوخت کارخانه های سیمان افزایش یافت و مازوت کارخانه های سیمان هم سهمیه بندی شد یبه طوری که در مصاحبه ای مدیر عامل سیمان اردستان اشاره کرد:

احمد‌رضا عمرانی‌فرد مجموع این اتفاقات باعث شده تا کارخانه سیمان اردستان و بسیاری از کارخانه‌های این صنعت اقدام به توقف تولید کنند؛ چالش مازوت تنها محدود به کمبود آن و همچنین محدودیت‌های ناوگان حمل‌ونقل نیست بلکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در یک اقدام یک طرفه و بدون نظر‌خواهی از شرکت‌های سیمانی، الگویی با عنوان الگوی بهینه مصرف مازوت تعیین کرده که باید بر اساس میزان انرژی مورد استفاده، سیمان تولید شود اما از آنجا که این سوخت ثانویه از کیفیت به مراتب پایین‌تری نسبت به سال‌های پیش برخوردار است، قطعا الگوی تعیین‌شده با واقعیت‌ها منطبق نیست و در نتیجه قابلیت اجرا ندارد. منبع دنیا اقتصاد

پس با این اوصاف میتوان کاهش تولید در سال جدید یا افزایش قیمت جهت پوشش هزینه های جاری کارخانجات دانست.

تورم سالیانه کشور

طبق صحبت های وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی سید احسان خاندوزی در 18 بهمن ماه ، سال 1401 تورمی حدود 45 درصدی را تجربه کرده است. وقتی صحبت از تورم 45 درصدی میشود پس میتوان انتظار رشد قیمت سیمان به عنوان کالا را در این سال داشت.

به گزارش بهترین سیمان قیمت سیمان از ابتدا سال 1401 تا بهمن ماه رشد متوسط 30 – 40 درصدی را تجربه کرده است. پس سیمان هایی که از این رشد جا مانده اند میتوانند خود را به قیمت های جدید برسانند. در ادامه به مقایسه قیمت ها در فروردین 1401 و شهریور 1401 میپردازیم

قیمت سیمان سیاه کیسه ای تابستان 1401

قیمت سیمان سیاه برج 6 1401

نرخ ارز در قیمت سیمان چه تاثیری دارد؟

زمانی که نرخ ارز افزایش یابد تولید کنندگان به دلیل جذابیت صادرات میزان عرضه خود را برای صادرکنندگان زیاد میکنند و توجه بیشتری به سمت صادرات سیمان خواهند برد از این جهت میزان سیمان داخل کشور کم میشود و ناچار قیمت آن افزایش مییابد.

افزایش پایه حقوق اداره کار

یکی از عواملی که کمتر کسی به آن توجه میکند پایه حقوق اداره کار و افزایش حقوق هاست. شرکت های تولیدی سیمان معمولا تعداد کارگران و کارکنان زیادی دارند. با افزایش حقوق اداره کار هزینه های زیادی به تمامی کارخانه ها ، من جمله شرکت های سیمانی وارد میشود و آن ها در پی جبران آن معمولا باید حاشیه سود خود را با افزایش قیمت ها بالا ببرند.

بر اساس بودجه بندی سال 1402 گویا بنابراین است پایه اداره کار 30 درصد افزایش یابد.

هزینه ی حمل و نقل چه تاثیری بر قیمت سیمان خواهد داشت؟

سیمان یک کالا ی سخت به شمار میروند و حمل و نقل یک موضوع استراتژیک برای آن میباشد. هرچه هزینه ی باربری و بارگیری سازمان ها و شرکت های حمل و نقل افزایش یابد بطبع قیمت سیمان هم رشد خواهد کرد.

 

قیمت سیمان در سال 1402:

طبق موارد بررسی شده در سال 1402 ما باید شاهد افزایش قیمت در صنعت سیمان باشیم اما اینکه این رشد چند درصد باشد صحبت قطعی نمیتوان داشت. صرفا میتوان براساس تجربه های سالهای گذشته رشد 20 تا 40 درصدی را در نظر گرفت. البته که این یک نظر کارشناسی دقیق نیست و صرفا پیش بینی کلی هست.

جهت خرید سیمان با شماره ی 09135400941 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *